Artykuł sponsorowany

Jakie są koszty montażu i utrzymania zbiornika na wodę deszczową?

Jakie są koszty montażu i utrzymania zbiornika na wodę deszczową?

Zbiorniki na wodę deszczową są coraz bardziej popularne w Polsce, zarówno wśród właścicieli domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorców. Ich rosnąca popularność wynika z rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz chęci oszczędności na kosztach związanych z zużyciem wody. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż takiego zbiornika, warto poznać koszty związane z jego instalacją oraz utrzymaniem.

Koszt zakupu i montażu zbiornika na wodę deszczową

Cena zbiornika na wodę deszczową może różnić się w zależności od jego pojemności, materiału wykonania oraz producenta. Na rynku dostępne są zarówno tańsze modele o pojemności około 1000 litrów, jak i bardziej zaawansowane systemy o pojemności nawet kilkunastu tysięcy litrów. Ceny takich zbiorników wahają się od około 500 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Kolejnym elementem wpływającym na koszt montażu zbiornika jest konieczność wykonania odpowiednich prac budowlanych. Zbiornik na wodę deszczową może być zamontowany zarówno na powierzchni gruntu, jak i pod ziemią. W przypadku montażu na powierzchni konieczne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża oraz zabezpieczenie zbiornika przed przemieszczaniem się. Montaż podziemny wiąże się natomiast z koniecznością wykopu oraz wykonaniem izolacji przeciwwodnej. Koszty takich prac mogą wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od warunków gruntowych oraz wielkości zbiornika.

Dodatkowo, warto doliczyć koszt zakupu i montażu systemu filtracji wody deszczowej oraz pomp, które pozwolą na jej wykorzystanie w gospodarstwie domowym lub firmie. Koszt takiego systemu może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od jego zaawansowania technologicznego. Co do zasady, im mniejsze zaawansowanie technologiczne, tym niższy koszt inwestycji.

Koszty utrzymania zbiornika na wodę deszczową

Utrzymanie zbiornika na wodę deszczową nie generuje dużych kosztów. Należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra oraz sprawdzaniu szczelności i stanu technicznego zbiornika. W przypadku zbiorników podziemnych konieczne może być także sprawdzenie stanu izolacji przeciwwodnej oraz ewentualne jej naprawy lub wymiana. Koszt czyszczenia filtra może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od jego rodzaju oraz stopnia zabrudzenia. W przypadku zbiorników podziemnych koszt sprawdzenia izolacji oraz ewentualnych napraw może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od zakresu prac.

Czy warto zainwestować w zbiornik na wodę deszczową?

Decyzja o montażu zbiornika na wodę deszczową powinna być poprzedzona analizą kosztów oraz oszczędności, jakie może przynieść jego eksploatacja. Woda deszczowa może być wykorzystywana do podlewania ogrodu, spłukiwania toalet czy mycia samochodów, co pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia wody z sieci miejskiej. W przypadku przedsiębiorstw korzystających z dużych ilości wody, takie rozwiązanie może pozwolić na znaczące obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Niemniej nawet w gospodarstwach odmowych różnica w rachunkach za wodę może okazać się znacząca i opłacalna, nawet pomimo początkowych niemałych kosztów inwestycyjnych.

Jednocześnie, montaż zbiornika na wodę deszczową wpływa na zmniejszenie zużycia wody pitnej oraz obciążenia kanalizacji deszczowej, co jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i infrastruktury miejskiej. Warto więc rozważyć inwestycję w taki system, mając na uwadze nie tylko oszczędności finansowe, ale także korzyści ekologiczne płynące z jego użytkowania.